Co s sebou

Na skautskou schůzku nebo výpravu je potřeba vyrazit s tím správným vybavením. Věci, které jsou obvykle na akce a setkání potřeba, najdete níže. Ale pozor! Může se občas stát, že si s sebou děti budou muset vzít něco navíc. Seznam dalších potřeb dají vedoucí vědět předem, nebo bude uveden v pozvánce na danou výpravu/tábor.

Na schůzky

• Skautský zápisník (vázaný blok formátu A5 na psaní různých informací, úkolů nebo zápisů z výprav)
  • Blok (malý blok, ze kterého je možné vytrhnout papír na hru, vzkaz apod.)
  • Propisku nebo něco jiného na psaní, co se hned nezlomí či nevypíše
  • Uzlovačku (2 m dlouhé speciální lanko o průměru asi 5 mm)
  • KPZ (krabičku poslední záchrany – krabička plná různých drobností, pořídí si časem podle pokynů a návodu)
  • Stezku vlčat (bílý podepsaný sešitek – dostane od nás)
  • Nůž (ve vlčáckém věku nejlépe zakulacený, bez špičky)
  • Šátek (na různé hry a aktivity)
  • Oblečení dle počasí (nejlépe nějaké sportovní). Je pěkné i oddílové tričko (pokud ho už chlapec má).

Na jednodenní výpravu

• Skautský kroj
  • Krojové kalhoty (krátké či dlouhé dle počasí)
  • Pevnou obuv (je dobré když je prochozená, aby netlačila)
  • Batoh na záda
  • Jídlo (doporučujeme jídlo syté – ne příliš sladkostí a oplatků)
  • Pití (doporučujeme nepříliš sladkou šťávu či čistou vodu v plastikové láhvi s uzávěrem, v zimě čaj v termosce)
  • Vybavení na schůzku (zápisník, trháček, tužka, uzlovačka, KPZ, stezka, nůž, šátek)
  • Pláštěnku
  • Další vybavení dle pokynů (peníze na vlak, atp.)

Vše je zabaleno v malém batohu na záda (nejlépe se dvěma popruhy), nic se nenosí v ruce.

Na vícedenní výpravu

Jako na jednodenní výpravu a navíc si přibalte následující:

• Spací pytel (spacák)
  • Karimatku (podložka na spaní)
  • Oblečení dle počasí (v zimě teplé a na převlečení, nezapomenout na zvláštní spací oblečení, náhradní ponožky)
  • Přezůvky (pokud jsou potřeba)
  • Čelovka nebo svítilna
  • Toaletní potřeby (kartáček, pasta, ručník, mýdlo…)
  • Jídlo dle pokynů (většinou na první den)
  • Další vybavení dle pokynů (např. ešus, lžíce…)

Věci na vícedenní výpravu balíme do velkého batohu na záda – ne do velké tašky a nic do ruky. Bereme jen nejnutnější vybavení – s batohem se vždy jde kus cesty pěšky, takže každá věc navíc dítě tíží a unavuje.

Pokud nevíte jak správně skládat věci do batohu, přečtěte si pár našich rad.

Jak si zabalit na výpravu

• Těžké věci patří k zádům (ideálně v horní polovině batohu)
  • Důležité věci patří navrch (třeba doklady, přezůvky, pláštěnka, nůž s čelovkou a další)
  • Spacák dejte úplně dospod batohu
  • Vše mějte v batohu (žádné tašky navíc)
  • Žádné mezery (vyplňte prázdná místa třeba ponožkami)
  • Používejte popruhy (před balením je povolte, po sbalení batohu zase utáhněte)
  • Gravitace je prevít (myslete na to, aby dítě batoh bylo schopné unést)

Co budete možná kupovat

• Krojová košile – je vhodné nakupovat se synem, vyzkoušíte ji a kupte trochu větší (ale ne o moc) – sepere se a chlapec rychle roste. Cena 500 – 600 Kč.
  • Spacák – prodávají se různé typy, vedoucí oddílu vám dobře poradí. Spacák nemusí být do extrémních mrazů. Cena cca 1000 – 3000 Kč. Zde se cena hodně odvíjí od kvality.
  • Karimatka – podložka na spaní při vícedenních výpravách. Cena cca 150 Kč (pěnová) nebo dražší nafukovací.
  • Malý batoh (na jednodenní výpravy) – Batoh by měl mít nastavitelné popruhy, nejlépe přírodní barvy, malá kapsa na drobnosti, pevná záda. Kupujte s dítětem, ať si jej zkusí. Cena 500 – 1500 Kč.
  • Velký batoh (na vícedenní výpravy) – musí být přiměřeně velký na dítě, nejlépe přírodní barvy. Výhodou jsou stahovací pásky na bocích, kterými lze batoh upravit do rozumného tvaru při různém obsahu. Opět kupujte s dítětem, ať si jej zkusí. Cena cca 1500 Kč a více.
  • Nůž – lepší je zavírací s pojistkou proti náhodnému zavření – ne lovecká dýka, ne motýlek. Problémem u nožů s pojistkou je, že je dítě obtížně zavírá – pojistka je na ně příliš silná. Dobrý nůž je např. francouzský Opinel (nebo nože podobného typu) – má dřevěnou rukojeť a otáčecí pojistku. – ovšem musí mít pochromovanou čepel (červený nápis Opinel) cena podle velikosti cca 200 Kč. Mnoho příslušenství na různých typech nožů je většinou zbytečné.

Pokud byste zvažovali zakoupení nože, přinášíme drobnou nápovědu, 7 zlatých oddílových pravidel:
    • 1. očekávejte, že každý správný kluk (muž) někdy ztratí nůž
    • 2. v jednoduchosti je krása, vynechte proto více funkční nože, opravdu stačí jen JEDNO ostří!
    • 3. určitě volte zavírací (nezavírací si pak pořídí až budou větší)
    • 4. zavírací může mít pojistku, ale raději vyzkoušejte, jestli ji i vy v pohodě zvládnete
    • 5. pokud bude mít nůž klip na okraj kapsy, dejte mu přednost
    • 6. pokud bude mít nůž pouzdro s možností upevnění na opasek, dejte mu přednost
    • 7. neutrácejte mnoho, občas se aplikuje pravidlo č. 1 🙂
  • Ešus jídelní miska – cca 200 Kč.

Dobré rady ke správnému výběru vybavení najdete například na blogu Decathlonu a případně vám s výběrem poradí i naši vedoucí.